Uniwersytet Morski w Gdyni Krajowym Koordynatorem Platformy Cool Blue Future

Uniwersytet Morski w Gdyni Krajowym Koordynatorem Platformy Cool Blue Future

Uniwersytet Morski w Gdyni objął rolę Krajowego Koordynatora Platformy COOL BLUE FUTURE https://coolbluefuture.org/Platforma funkcjonuje w ramach realizowanego przez Instytut Morski UMG projektu COOL BLUE BALTIC (COmmunity Ocean farms and Local Business cLUstErs in the BALTIC Sea), we współpracy z siostrzanym projektem COOL BLUE NORDIC.

Międzynarodowy projekt COOL BLUE BALTIC (Community Ocean Farms and Local Business Clusters in the Baltic Sea - Farmy morskie i lokalne klastry biznesowe w regionie Morza Bałtyckiego) od ponad roku realizowany jest przez Uniwersytet Morski w Gdyni przy współudziale partnerów z Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy i Litwy w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury  (European Maritime, Fisheries and Aquaculture Fund - EMFAF).

Celem projektu COOL BLUE BALTIC (CBB) jest zbadanie i przedstawienie konkretnych przykładów odbudowy ekosystemów, efektywnych modeli biznesowych oraz innowacji społecznych mających wspierać zmianę podstawowych aktywności przyszłych rybaków i rolników w celu dywersyfikacji ich dochodów poprzez działania w zakresie regeneracyjnej hodowli oceanicznej ROF (regenerative ocean farming), które to z kolei odnoszą się do ukierunkowanych procesów środowiskowych wspieranych przez akwakultury o zerowym nakładzie, np. akwakultura troficzna. Hodowane gatunki nie wymagają nakładów zewnętrznych takich jak pasza, nawozy czy antybiotyki, dlatego przyczyniają się do korzystnych zmian ekosystemowych, poprzez zwiększenie różnorodności biologicznej, wzrost magazynowania CO2 oraz poprawę jakości wód.

Projekty COOL BLUE BALTIC oraz COOL BLUE NORDIC oceniają zainteresowanie oraz możliwości potencjalnych interesariuszy tworzeniem nowych lokalizacji ROF poprzez praktyczne warsztaty, współtworzenie ram stałej współpracy (Key Exploitable Results - KER) oraz wypracowanie środków monitorowania wpływu ROF na bałtyckie ekosystemy wodne. Projekt CBB obejmie również wydarzenia w krajach partnerskich mających na celu zainicjowanie oddolnego ruchu międzynarodowego stawiającego społeczności nadmorskie w centrum działań związanych z odbudową ekologiczną ROF. Co więcej, rezultaty projektu mają wspierać zdolność władz publicznych do zapewniania społecznościom swobodnego dostępu do obszarów nadmorskich, dzięki czemu zarządzanie morskimi obszarami chronionymi (MPA) i rozwojem lokalnym kierowanym przez społeczność staną się działaniami pozostającymi w pełnej synergii i generującymi nowe miejsca pracy.

Zachęcamy wszystkich użytkowników zasobów morza i oceanu do podzielenia się z nami swoim doświadczeniem i podjętymi działaniami promującymi regeneracyjne praktyki w swoich działalnościach poprzez formularz: https://coolbluefuture.org/pl/pledge/

 

Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Centrum Offshore
https://coolbluefuture.org/pl

Podmiot udostępniający: 

IM

Wytworzył informację:

M. Kalinowski
28.08.2024
Wprowadzenie:
Ostatnia modyfikacja: