Wyjazdowe posiedzenie komisji senackich - wizyta w Centrum Offshore UMG

Wyjazdowe posiedzenie komisji senackich

W dniu 2 września 2024 roku, w Gdyni odbyło się Wyjazdowe Posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych. W wydarzeniu poświęconym bezpieczeństwu i ochronie wód Morza Bałtyckiego udział wzięli JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski. W trakcie posiedzenia Rektorzy obydwu Uczelni wygłosili wystąpienia wprowadzające o stanie ekologicznym i planie zagospodarowania Bałtyku.

Wyjazdowe Posiedzenie Komisji Senackich otworzyli Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Senatorem Grzegorzem Schetyną oraz przewodniczącym Komisji Klimatu i Środowiska Senatorem Stanisławem Gawłowskim. Inicjatorem obrad w Gdyni był Senator Sławomir Rybicki. Obrady poprzedziła konferencja prasowa z udziałem władz krajowych, samorządowych i miejskich, w trakcie której uczestników wydarzenia powitali także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury dr Arkadiusz Marchewka, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Prezydent Miasta Gdyni Aleksandra Kosiorek. Briefingowi prasowemu towarzyszył również wernisaż wystawy z okazji jubileuszu 35-lecia odrodzonego Senatu poświęcony Izbie Wyższej Polskiego Parlamentu.

Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska w trakcie przemówienia otwierającego Wyjazdowe Posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska oraz Spraw Zagranicznych powiedziała:

Marzenia Eugeniusza Kwiatkowskiego doprowadziły do tego, że możemy dziś podziwiać Gdynię, rozwój tego miasta i że możemy tu dziś rozmawiać w gronie senatorów, samorządowców, pracowników naukowych, ekspertów i dyplomatów o przyszłości Morza Bałtyckiego.

W trakcie posiedzenia eksperci opowiadali o bezpieczeństwie i wykorzystaniu Morza Bałtyckiego, perspektywie zagranicznej oraz o niebezpiecznych pozostałościach z II wojny światowej na dnie morza.

O planie zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich i badaniach środowiskowych przeprowadzonych przez Uniwersytet Morski w Gdyni, podkreślając przy tym znaczenie farm wiatrowych i proces ich powstawania przy zaangażowaniu Uczelni, mówił JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit:

Wiatraki, które będziemy instalowali, to nie są te, które widzimy, jadąc autostradami czy drogami krajowymi, to będą największe wiatraki w Europie […]. Sama instalacja, dowóz tych części, […] to jest potężne wyzwanie. I pierwszy krok w tym kierunku już wykonaliśmy. Spośród dziesięciu lokalizacji farm wiatrowych nasz Uniwersytet pracował przy ośmiu. Pracowaliśmy dla Orlenu czy PGE Baltica. Jesteśmy potężnym graczem na rynku.

W zakresie zagospodarowania i badań środowiska morskiego JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit podczas wystąpienia zgłosił także pomysł utworzenia Centrum Monitoringu i Badań Środowiska Morskiego:

Mamy propozycję [UMG], by gdzieś na Bałtyku umieścić Bałtyckie Centrum Monitoringu i Badań Środowiska Morskiego, gdzie mielibyśmy pod kontrolą nie tylko farmy wiatrowe, ale i inne okoliczności, do celów obronnych, do celów badań meteorologicznych.

Z kolei Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski w ramach wystąpienia pt. „Zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego: przyczyny, skala zagrożeń i perspektywy poprawy”, omawiając stan Bałtyku, w swojej wypowiedzi zauważył, że:

Samo morze jest otoczone przez dopływy 250 rzek, w tym 7 bardzo dużych, i przez 9 silnie uprzemysłowionych państw. Polska jako kraj w 99,7% leży na terenie zlewni Bałtyku, zatem wszystko, co dzieje się na terenie Rzeczpospolitej, zarówno w odniesieniu do źródeł punktowych, jak i źródeł rozproszonych - prędzej czy później trafia do Morza Bałtyckiego.

Kolejno głos zabrał Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Łotewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej Juris Poikāns, który przedstawił perspektywę i działania swojego kraju w zakresie Morza Bałtyckiego.

Prezes Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego ICCSS amb. Krzysztof Paturej przedstawił z kolei złożoną analizę zatopionej w Morzu Bałtyckim broni chemicznej i amunicji - od problemu obronności po kwestie ekonomiczne, środowiskowe, społeczne i zdrowotne.

Wystąpienia wprowadzające zakończyła prezentacja byłego Ambasadora RP w Łotwie i Armenii Jerzego Marka Nowakowskiego poświęcona zagadnieniu Bałtyku w kontekście bezpieczeństwa europejskiego.

Następnie odbyła się dyskusja na wspólnym posiedzeniu Komisji Klimatu i Środowiska oraz Spraw Zagranicznych, które to komisje przyjęły wspólne stanowisko, „wskazując na poważne zagrożenia dla stabilnego rozwoju i bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego”.

Po posiedzeniu Komisji został podpisany list intencyjny pomiędzy armatorami statków – Uniwersytetem Morskim w Gdyni, Uniwersytetem Gdańskim, Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk i Morskim Instytutem Rybackim – Państwowym Instytutem Badawczym, który ma wzmocnić współpracę między jednostkami.

Uniwersytet Morski w Gdyni, Uniwersytet Gdański, Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk i Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy są armatorami łącznie sześciu statków badawczych: Horyzont II, Imor i Dar Młodzieży (UMG), Oceanograf (UG), Oceania (IOPAN) oraz Baltica (MIR-PIB). Armatorzy tych statków podpisali list intencyjny na rzecz lepszej i bardziej efektywnej współpracy. Podpisany dokument ma również na celu umożliwienie powołania w przyszłości „Naukowej Floty Bałtyckiej” zajmującej się wszechstronnym badaniem Morza Bałtyckiego.

List intencyjny podpisali:

  • Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski,
  • Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit,
  • Dyrektor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski,
  • Dyrektor Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego dr Piotr Margoński.

Wizytę Senatorów na Pomorzu z Panią Marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską na czele, zakończyło zwiedzanie, otwartego w lutym 2024 roku, Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, do którego przypłynęli na pokładzie statku Uniwersytetu Gdańskiego r/v Oceanograf.

Gości w Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni powitał JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, który przywołał pokrótce dzieje Uczelni oraz wskazał na znaczącą rolę, jaką dziś pełni ona w gospodarce morskiej:

Uniwersytet Morski w Gdyni to 104 lata tradycji. Szkoła została powołana do istnienia w 1920 roku. Najpierw była to Szkoła Morska, potem Państwowa Szkoła Morska, następnie Wyższa Szkoła Morska, Akademia Morska, a obecnie Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest jedną z 75 uczelni tego rodzaju na świecie i dziś jest ona postrzegana jako lider na rynku morskim.

O samym Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i prowadzonych w jednostce badaniach opowiedział pokrótce Dyrektor Instytutu Morskiego UMG prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski:

Budynek ten, który uroczyście otwarty został w lutym tego roku, jest dowodem na dynamiczny rozwój naszej Uczelni i na prowadzone działania w obszarach, które są niezmiernie istotne dla współczesnej gospodarki morskiej. […] Najważniejsze, realizowane w Centrum Offshore UMG projekty obejmują przygotowania do budowy morskich farm wiatrowych.

Następnie Senatorowie RP w ramach wizyty studyjnej zostali oprowadzeni po Centrum Offshore UMG przez Zastępcę Dyrektora ds. Operacyjnych w Instytucie Morskim UMG dr. Radosława Opiołę. W trakcie spotkania poruszono także kwestię budowy następcy „Daru Młodzieży” – fregaty Uczelni od ponad 40 lat szkolącej kadry morskiej floty handlowej, którą tego dnia mogli zwiedzić biorący udział w pracach Komisji Senatorowie RP.

Podczas wizyty na „Darze Młodzieży” Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senator Grzegorz Schetyna i przewodniczący Komisji Klimatu i Środowiska Senator Stanisław Gawłowski wręczyli JM Rektorowi prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adamowi Weintritowi oraz Rektorowi Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr. hab. Piotrowi Stepnowskiemu Medale Senatu RP.

Posiedzenia komisji można odsłuchać na kanale YouTube Senatu Rzeczpospolitej Polskiej:

Media o wydarzeniu:

                  

 

Podmiot udostępniający: 

IM

Wytworzył informację:

Z. Szwedek-Kwiecińska
03.09.2024
Wprowadzenie:
Ostatnia modyfikacja: