Wizyta studyjna w ramach projektu Liquid Energy – Trondheim (Norwegia), 23-24.03.2023
W ramach projektu Liquid Energy w dniach 23-24 marca 2023 r. w Trondheim (Norwegia) odbyła się wizyta studyjna. Uczestnicy wizyty odwiedzili firmę Zeabuz, która jest częścią postępowego Centrum badawczego autonomicznych operacji i systemów morskich na Norweskim Uniwersytecie Naukowo-Technologicznym (NTNU). Erik Dyrkoren, dyrektor generalny Zeabuz przedstawił nowoczesne rozwiązania polegające na zastosowaniu sztucznej inteligencji na w pełni autonomicznych małych promach pasażerskich zaopatrzonych w także panele słoneczne.
Podczas pierwszego dnia wizyty studyjnej uczestnicy mieli również okazję poznać Sintef – jedną z największych niezależnych organizacji badawczych w Europie. Torstein Aarseth Bø (naukowiec z Sintef) przedstawił innowacje mające na celu poprawę efektywności energetycznej i redukcję emisji szkodliwych zanieczyszczeń ze statków. Natomiast Elizabeth Lindstad (kierownik Działu Energetyki i Transportu), przedstawiła aspekty globalnej dekarbonizacji oraz wyniki oceny trzech typów scenariuszy (co się stanie/może/powinno się wydarzyć). Priorytetem do 2050 r. powinno być nie tylko wykorzystanie nowych źródeł energii odnawialnej w celu zastąpienia produkcji energii elektrycznej z węgla, ale także stopniowa elektryfikacja transportu drogowego.
Drugiego dnia wizyty studyjnej uczestnicy odwiedzili firmę Biokraft AS otwartą w 2017 roku w Skogn (Nord-Trøndelag), która prowadzi największy na świecie zakład produkcyjny ciekłego biogazu (LBG). To przyjazne dla środowiska i neutralne dla klimatu paliwo zastępuje paliwa kopalne w autobusach i transporcie ciężkim w Norwegii, która wniosła znaczący wkład w ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w norweskim sektorze transportowym.
Terje Hyldmo z Commercial & Business Development Biokraft AS przedstawił uczestnikom m.in. zagadnienia dotyczące skraplania gazu oraz sekwestracji CO2. Dzięki procesowi skraplania biogaz oraz biometan może być przechowywany i transportowany w fazie ciekłej. Natomiast proces wychwytywania, wykorzystania i składowania dwutlenku węgla (CCU/S) będzie jednym z ważnych sposobów na skierowanie gospodarki na drogę zrównoważonego rozwoju. Małe zakłady CCU istnieją już od dziesięcioleci, jednakże coraz powszechniejsze stają się instalacje na dużą skalę, pomimo że technologia CCS uważana jest obecnie za jedną z najbardziej kosztownych. Najdroższym jej etapem jest proces separacji dwutlenku węgla.
Wszystkich zainteresowanych zagadnieniami dekarbonizacji oraz paliw alternatywnych (głównie bio-LNG) zapraszamy 14 i 15 czerwca 2023 r. na Konferencję podsumowującą projekt Liquid Energy. Konferencja odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Więcej informacji na www.l-energy.org.