Uniwersytet Morski zagrał dla 32. Finału WOŚP

Uniwersytet Morski zagrał dla 32. Finału WOŚP

Ponad tysiąc odwiedzających, symulatory, Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego, pokazy medyczne i ratownicze, ciekawe aukcje internetowe, wilki morskie i wolontariusze z czerwonymi serduszkami – tak grał Uniwersytet Morski w Gdyni podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W niedzielę 28 stycznia 2024 roku, Uniwersytet Morski w Gdyni po raz kolejny przyłączył się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku studenci i pracownicy Uczelni zbierali fundusze pod hasłem „Płuca po pandemii”.

Wydział Nawigacyjny otworzył się dla gości o godzinie 12:00. Na miejscu, do godziny 17:00, czekali wolontariusze – studenci i pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy przygotowali dla odwiedzających szereg ciekawych zajęć.

Tradycyjnie, ogromną popularnością cieszyło się Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego. To tutaj, dzięki niezastąpionej wiedzy Pana mgr. Marka Szczepańskiego, setki odwiedzających mogło prześledzić wędrówkę gwiazd po nieboskłonie.

Nie mniej popularne były symulatory: manewrowy i radio-nawigacyjny. Dzięki nim każdy chętny mógł wypłynąć na szerokie wody w portach na całym świecie, przy każdych warunkach pogodowych. Najmłodsi uczestnicy pokazali, że w kolejnych pokoleniach drzemią zadatki na przyszłe kadry doświadczonych ludzi morza.

Koło Naukowe LoGIStic, działające na Wydziale Nawigacyjnym, zaprezentowało możliwości zastosowania dronów w transporcie i logistyce. Nie mniej ciekawa była prezentacja przygotowana przez Naukowe Koło Towaroznawstwa CARGO, które uświadamiało zainteresowanych o wpływie cukru na zdrowie naszych organizmów. Nawet najbardziej bystrzy mali zgadywacze ze zdumieniem przecierali oczy widząc, ile ukrytego cukru znajduje się w ich ulubionych przekąskach.

Partnerujący Uniwersytetowi "Sail Team" wystawił stoisko DKMS, przy którym nie brakowało chętnych do zarejestrowania się w banku dawców szpiku. Ich decyzja o pozostawieniu swoich danych może w przyszłości uratować czyjeś życie.

Zainteresowaniem cieszył się kiermasz, gdzie wolontariusze "Gdynia dla Orkiestry" i "Sail Team" sprzedawali wyjątkowe gadżety w zamian za datek złożony na rzecz WOŚP. Mieszkańcy Gdyni odwiedzający Wydział Nawigacyjny mogli również wziąć udział w ciekawym wykładzie dotyczącym bezpieczeństwa nad wodą, który prowadzony był przez ratowników WOPR RP Oddział Gdynia.

Nie można również nie wspomnieć o rzeszach zwiedzających „Dar Młodzieży”. Przez pokład naszego szkolnego statku szkoleniowego przewinęły się setki osób zainteresowanych historią i działalnością żaglowca. Studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z dumą opowiadali o swoich przygodach podczas rejsów szkoleniowych, jak również wprowadzali grupy pod pokład tak, by mogli oni pełniej wyobrazić sobie życie na statku podczas długich rejsów.

Ponadto, w ramach akcji "Medycy na Darze", zorganizowano bardzo realistyczne i naszpikowane informacjami pokazy z pierwszej pomocy, również w przypadku rzadziej spotykanych na co dzień obrażeń. Pokazy z ratownictwa wodnego, które odbyły się o godzinie 14:00 i 16:00, podziwiane były z zapartym tchem z pokładu "Daru Młodzieży" przez duże grupy zainteresowanych.

Przepiękna aura, którą mogliśmy się cieszyć ubiegłej niedzieli, była idealnym ukoronowaniem pełnej dobroci i życzliwości atmosfery, jaką udało się wspólnie zbudować.

Ponadto podczas wieczornej aukcji w Teatrze Miejskim w Gdyni zlicytowane zostały dwa wyjątkowe przedmioty przekazane przez Uniwersytet Morski w Gdyni na rzecz WOŚP.

Pierwszy z nich, fragment żagla z „Daru Młodzieży”, opatrzony autografem Jurka Owsiaka, osiągnął zawrotną kwotę 3000 złotych. Natomiast tradycyjnie wykonana przez pracowników i studentów Wydziału Mechanicznego wyjątkowa, marynistyczna lampa, zachwycająca estetyką stylu industrialnego, znalazła nowego właściciela, który wylicytował ją za kwotę 1600 złotych.

Uczelniane upominki licytowane były również na aukcjach internetowych Allegro prowadzonych przez Sztab Gdynia dla Orkiestry. Łącznie ze wszystkich aukcji internetowych uzbieraliśmy 4223,50 zł.

Wszystkie zebranie pieniądze zostały przekazane na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dziękujemy studentom i pracownikom naszej Uczelni, załodze „Daru Młodzieży”, wszystkim ratownikom i medykom zaangażowanym w akcję „Medycy na Darze”, Żeglarskiej Orkiestrze za pomoc i organizację 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dziękujemy również wszystkim, którzy odwiedzili organizowane przez nas wydarzenia.

Do zobaczenia za rok, podczas kolejnego Wielkiego Finału!

Podmiot udostępniający: 

IM

Wytworzył informację:

W. Edmunds
29.01.2024
Wprowadzenie:
Ostatnia modyfikacja: