Druga Pomorska Noc Naukowców za nami!

Ciekawe warsztaty, wykłady i pokazy, zwiedzanie laboratoriów nowoczesnego Centrum Offshore UMG – tak wyglądała, druga już, Pomorska Noc Naukowców na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

Tegoroczne wydarzenie, które współfinansowane było przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa, odbyło się 27 września 2024 roku i poświęcone było poszukiwaniom odpowiedzi na wyzwania czekające nasz kontynent przed 2030 rokiem.

W tę jedyną noc w roku naukowcy odeszli od codziennych zajęć i prowadzonych badań. Otworzyli swoje miejsca pracy dla szerokiego grona odbiorców, aby pokazać, że nauka jest ciekawa, pasjonująca i, przede wszystkim, dostępna dla każdego.

Naukowcy z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, w ramach Pomorskiej Nocy Naukowców, zorganizowali warsztaty, wykłady i pokazy, które odbyły się aż w trzech lokalizacjach: w Gdyni w budynku głównym Uczelni przy ulicy Morskiej i w budynku Wydziału Nawigacyjnego mieszczącego się przy al. Jana Pawła II 3 oraz w nowoczesnym Centrum Offshore UMG w Gdańsku.

Uczestnicy Pomorskiej Nocy Naukowców mogli wziąć udział w ciekawych zajęciach tematycznych:

• rola oceanu i jego zanieczyszczeń w zmianach klimatu,
  • rola dwutlenku węgla (CO2) w zmianach klimatu,
  • współczesne technologie przeładunku ropy naftowej i gazu w sektorze Offshore,
  • batychron,
  • pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego,
  • zwiedzanie wybranych laboratoriów badawczych Centrum Offshore,
  • zielone łańcuchy,
  • Think Blue.

Niezmiennie, największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego. Każda osoba, która odwiedziła naszą Uczelnię, w tę wyjątkową, bo naukową, noc, otrzymała pamiątkowe upominki reklamowe.

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom i studentom za zaangażowanie i pomoc w organizacji wydarzenia.

Wydarzenie w województwie pomorskim koordynuje Gdański Uniwersytet Medyczny, a jego partnerami są pomorskie uczelnie wyższe – Uniwersytet Morski w Gdyni, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej, instytut naukowy – Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk oraz dwa ośrodki popularyzacji nauki – Centrum Nauki Experyment oraz Hevelianum.

Projekt NightMission finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Do zobaczenia za rok!

fot. Martyna Kidoń-Gustawska