Badania w rejonie ujścia Wisły

Zakład Oceanografii Operacyjnej, we współpracy z naukowcami z Zakładu Ochrony Środowiska, Zakładu Geotechniki Morskiej oraz Katedry Fizyki Wydziału Mechanicznego, realizuje projekt zespołowy pt. „Badania środowiska morskiego południowego Bałtyku ze szczególnym uwzględnieniem obszarów objętych działalnością człowieka” w ramach środków przyznanych na działalność badawczą na rok 2024. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Adam Krężel.

W 2024 roku rozpoczęto badania środowiska morskiego w południowej części Zatoki Gdańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przedpola ujścia Wisły,
która jest w tym rejonie jednym z najistotniejszych źródeł wpływu człowieka na jego stan. Prace są prowadzone z pokładu małej jednostki pomiarowej „Imoros 2”. Celem tegorocznych badań jest ocena parametrów fizyczno-chemicznych wody, ze szczególnym naciskiem na mętność i zawiesinę, w podziale na frakcje organiczne i nieorganiczne, oraz określenie lokalnych zależności pomiędzy tymi parametrami na podstawie zebranych i przeanalizowanych danych. Dodatkowo badania mają na celu potencjalną walidację danych satelitarnych dotyczących mętności wód i koncentracji zawiesiny, przy wykorzystaniu informacji z satelitów Sentinel-2 i Sentinel-3.

Mętność, będąca jednym z kluczowych wskaźników jakości wody, wynika z rozpraszania światła przez cząstki zawieszone, pochodzące z różnych źródeł naturalnych i antropogenicznych. Wysoki poziom mętności może wpływać na ekosystemy morskie, oddziałując na organizmy takie jak fitoplankton, zooplankton, ryby i ptaki. Dlatego badanie mętności jest kluczowe dla monitorowania środowiska morskiego, zrozumienia dynamiki eutrofizacji oraz ochrony bioróżnorodności.

Morze Bałtyckie, choć niewielkie i płytkie, jest jednym z najbardziej unikalnych ekosystemów na świecie. Niskie zasolenie jego wód i położenie śródlądowe w rejonie wysoko rozwiniętych gospodarczo państw europejskich tworzą specyficzne warunki, które mają istotny wpływ na rozwój i zachowanie organizmów morskich. Te same cechy sprawiają też, że Bałtyk, szczególnie wrażliwy na działalność człowieka, jest uważany za jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Zanieczyszczenia przemysłowe, rolnicze i komunalne mają ogromny wpływ na jego stan.

 

Autor: mgr Maria Kubacka, starszy specjalista, Zakład Oceanografii Operacyjnej
Zdjęcia: Michał Niemkiewicz, starszy specjalista, Pracownia Infrastruktury Pomiarowej


Za: Uniwersytecki Kurier Morski. Pismo Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, nr. 82/2024, ISSN 2720-0558, s. 30.

Pomiary z pokładu jednostki Imoros 2. Fot. M. Niemkiewicz

Pomiary z pokładu jednostki Imoros 2. Fot. M. Niemkiewicz

Podmiot udostępniający: 

IM

Wytworzył informację:

D.Górnowicz
24.10.2024
Wprowadzenie:
Anonim (niezweryfikowany) 24.10.2024
Ostatnia modyfikacja:
dgornowicz 24.10.2024