O zakładzie

Zakład Ekonomiki i Prawa Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni to centrum kompetencji w zakresie badań nad gospodarczym wykorzystaniem zasobów morza. Specjalizuje się w projektach badawczych dotyczących ekonomiki transportu wodnego, analizy kosztów oraz wpływu działalności morskiej na środowisko realizowanych w ramach programów międzynarodowych i krajowych.

W dziedzinie modelowania i szacowania kosztów transportu, Zakład opracował innowacyjny symulator INCONE60 umożliwiający kompleksowe oszacowanie kosztów zewnętrznych różnych etapów transportu. Symulator ten proponuje optymalne trasy transportowe, uwzględniając zarówno korzyści ekonomiczne, jak i środowiskowe.

Zakład aktywnie angażuje w digitalizację procesów związanych z obsługą infrastruktury morskiej opracowując rozwiązania ułatwiające komunikację między portami, armatorami, agentami morskimi oraz załogami statków. Działania te mają na celu efektywne zarządzanie infrastrukturą morską. Zakład prowadzi badania w obszarze akwakultury i zasobów morza, dążąc do wzmocnienia roli regionu jako centrum promującego innowacje w "błękitnej gospodarce". Skupia się na zwiększaniu transferu i wdrażaniu nowoczesnych technologii opartych na lokalnych zasobach ekosystemu morskiego wspierając rozwój branży morskiej oraz zrównoważone wykorzystanie zasobów morskich.

Zakład Ekonomiki i Prawa pełni istotną rolę w badaniach nad gospodarką i zrównoważonym rozwojem branży morskiej przyczyniając się do postępu w dziedzinie transportu morskiego i promocji innowacyjnych rozwiązań w sektorze "błękitnego wzrostu".

B. von Schada Borzyszkowska
rkoba 15.05.2024